تک نرخی شدن ارز و شرایط پسا تحریم فرصت یا تهدید برای کارآفرینان

هر چند اغلب کارشناسان روند بازار را در میان مدت و بلند مدت صعودی ارزیابی می کنند با این حال در شرایط کنونی ضروری است، سرمایه گذاران فارغ از احساسات و هیجانات، برای سرمایه گذاری مطمئن و پر بازده به تحلیل های روشنی در زمینه های " چشم انداز تحولات صنایع و شرکتهای مهم بورسی، برآورد ادامه روند شاخص کل، تاثیر تحولات سیاسی، نرخ تورم، نرخ سود سپرده های بانکی، ادامه طرح هدفمند سازی یارانه ها و تغییرات احتمالی نرخ حامل های انرژی، قیمت های جهانی، قیمت مواد اولیه و خوراک، عوارض، میزان تقاضا و صادرات و نحوه قیمت گذاری بر صنایع و شرکتها " دست یابند.


 

البته باید به این موضوع توجه کنیم بهبود شرایط مستلزم این است که بنگاه‌ها و دولت سیاست‌های متناسب با شرایط جدید را در پیش بگیرند، اولین امری که در این عرصه اتفاق می افتد این است که سرمایه گذاران خارجی سعی می‌کنند وارد بازار ایران شوند چرا که بازار ایران برای آن ها دارای جذابیت است و از این جهت به دنبال فروش کالاهای خود در بازار ایران هستند.

برای اینکه این اتفاق رخ ندهد دولت باید کنترل بر نرخ ارز را بیشتر کرده و نباید اجازه دهد قیمت ارز دچار افت شدید شود، از سوی دیگر نیز دولت باید سعی کند انضباط مالی را بالا ببرد تا سرمایه در گردش بنگاه ها بیشتر شده و بنگاه‌ها قدرت رقابت پذیری بیشتری پیدا کنند. ریاست بانک مرکزی امروز صبحت از تک نرخی شدن ارز نمود که می تواند ضمانت انظباط مالی در کشور باشد.

در این میان بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی باید آماده شرایط جدید شوند که توان رقابت با کالا های وارداتی را از دست ندهند. شرایط پسا تحریم برای فعالان اقتصادی و کارافرین ها هم فرصت و هم تهدید محسوب می شود.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 35 بازدید